"Nie, nie zażywam narkotyków, zażywam książki"
Ingeborg Bachmann

poniedziałek, 21 maja 2012

XII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Sopot 2012


Dziś zakończył się XII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Sopot 2012. W tej oto chwili na Tvp Kultura trwa transmisja na żywo:) Cieszy mnie to, że podobnie jak w zeszłym roku dane jest mi oglądanie gali w całości.
Galę prowadzili Agnieszka Szydłowska (radiowa Trójka i Tvp Kultura), oraz Maciej Orłoś (telewizyjna Jedynka) szło im to sprawnie i szybko, ale zeszłorocznej mistrzowskiej pary w postaci Andrzeja Poniedzielskiego i Artura Andrusa nie byli w stanie pobić nawet w najmniejszym procenciku. Gala 2011 była perełką po prostu. To z czym mieliśmy w tym roku do czynienia jest zaledwie poprawne. Był jakiś pomysł, jakaś konwencja, że niby nic nie jest ustalone i reżyser może wymyślić na poczekaniu jakieś różne zadania do wykonania, ale nie kleiło mi się to jakoś specjalnie. I nie wiem czy mi się wydawało, ale publika miała takie jakieś takie niekoniecznie zadowolone miny. W zeszłym roku sala pokładała się ze śmiechu. Jako, że transmisja była na żywo prowadzącym zależało na tym by się zmieścić w czasie, więc od samego początku nacisk kładziony był na to by laureaci streszczali się w podziękowaniach. Na początku zrobiło się trochę nieprzyjemnie, potem na szczęście sami nagrodzeni zaczęli to ogrywać. Wojciech Pszoniak żeby było szybciej posiłkował się w podziękowaniach samą słowa dziękuje końcówką, a Juliusz Machulski przystępując do podziękowań rzekł: będę mówić szybko, ale długo" hihi. Jasnym światełkiem była Aga Zaryan, która uświetniła swą obecnością i głosem galę. Nie nie było źle, ale dobrze też nie było. Niby śmiesznie a sztywno. Nie wiem.
 Na ale przejdźmy do meritum. Rozpoczniemy od najważniejszych nagród, od końca kolejności ich wręczenia.

GRAND PRIX

spektakl Teatru Tv: "Getsemani" 
dla reżysera- Łukasza. Wylężałka
scenografowie- ś.p Adam. Przybył i jego córka Agaty Przybył
aktora- Mariusza Bonaszewskiegosłuchowisko: "Hamlet"
dla reżysera- Waldemara Modestowicza
aktor- Marcin Hycnar
muzyka-Jacek Brzoska

NAJLEPSZA REŻYSERIA

spektakl Teatru Tv: Łukasz Wylężałek za spektakl 
"Najweselszy człowiek" słuchowisko: ex aquo Anna Wieczur-Bluszcz za "Mizantrop"
D.Błaszczyk za "Zegar bije"

NAJLEPSZE ROLA ŻEŃSKA

spektakl Teatru Tv: ex aquo Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Agnieszka Grochowska za spektakl "Recz o banalnej miłości" reż: Feliks Falksłuchowisko: Ewa Konstancja Bułhak za "Obłomow" reż: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

NAJLEPSZA ROLA MĘSKA

spektakl Teatru Tv: ex aquo Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak za spektakl "Skarpetki, Opus 124" reż: Maciej Englertsłuchowisko: Przemysław Bluszcz za spektakl "Mizantrop" reż: Anna Wieczur-Bluszcz

ORYGINALNY POLSKI WSPÓŁCZESNY TEKST DRAMATYCZNY LUB ADAPTOWANY

Juliusz Machulski za spektakl "Nex- Ex"ZDJĘCIA

W.Todorow "Najweselszy człowiek"

SPECJALNE NAGRODY

IM. ZALESKIEGO

powędrowała do Feliksa FalkaW sobotę wieczorem wręczono dwie specjalne nagrody za całokształt twórczości

JERZEMU STUHROWI i ANNIE SENIUK:)Po raz pierwszy oddano także głos publiczności, która spośród 10 dotychczas nagrodzonych nagrodą Grand Prix spektakli Teatru Tv mogła wybrać ten NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH:

najwięcej głosów zebrał "Kontrym"
O tym Festiwalu pisałam także w zeszłym roku:


W poście tym przedstawiam wszystkich Grand Prix od początku istnienia Festiwalu. 
Wy jaki tytuł typujecie? ja nie wiem. Chyba nie wybrałabym Kontryma choć to świetny teatr jest. Może "Kuracja" może "Czwarta siostra". Te spektakle mi najbardziej zapadły w pamięć. Widziałam je nie raz i za każdym razem są świetne. Pamiętam tez, że ogromne wrażenie zrobiła na mnie "Łucja i jej dzieci" z Izą Kuną w czasach kiedy jeszcze nie grała w szmirach kinowych.


3 komentarze:

  1. Cóż, widziałam tylko "Skarpetki...", więc wypowaidać szerzej się nie będę. Ale z nagrody dla duetu Fronczewski/Pszoniak się cieszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej mnie, jako zwykłego widza (radiosłuchacza) cieszy taki urodzaj dobrych przedstawień w telewizji (i radio).

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeju, nie wiedziałam, że dzisiaj jest gala. Zajęta rozmowami kwalifikacyjnymi (jutro pierwsza) i do nich przygotowaniami, nie przyszlo mi do głowy sprawdzić programu. Szkoooooda

    OdpowiedzUsuń