"Nie, nie zażywam narkotyków, zażywam książki"
Ingeborg Bachmann

poniedziałek, 5 września 2011

Telewizji z Kulturą, w końcu w jesiennej ramówce troszkę bardziej jest po drodze?

Tak:))
 Odpowiadam moi drodzy, zdaję się, że trochę bliżej naszej Telewizji w jesiennej ramówce będzie  do Kultury:) Cieszy mnie ów fakt niezmiernie. 
Zaczynamy od kwestii dla mnie najważniejszej, a mianowicie od Teatru Telewizji


I pierwsza dobra wiadomość poniedziałkowy Teatr Tv wraca do nas w nowej ramówce o ludzkiej porze. Godzina jego emisji wskazywała syndrom wędrowny (jak to ujął mój ulubiony Andrzej Poniedzielski godzina emisji nachodziła już w godziny wędkarskie)  z godziny po 20, przeskoczyła na 21.30, aż w końcu dotarła do 22.30! Od jutra godzina rozpoczęcia Teatrzyku przypadać będzie na dobrą, starą godzinie: 

20.20 (dwudziestą dwadzieścia!)

W cztery pierwsze poniedziałki września będziemy mogli oglądać niestety tylko powtórki, dopiero w ostatni poniedziałek miesiąca raczyć się będziemy premierowym spektaklem "Dolina nicości" w reżyserii Wojciecha Nowaka, z udziałem między innymi Globisza. 
Póki co wiadomo jeszcze o tym, że październikowa premiera odbędzie się 24.10 a sztuka w reżyserii Waldemara Krzystka nosi tytuł "Getsemani" zagrają w niej Agata Buzek i Magdalena Cielecka.. 
Rozpiski na ostatnie dwa miesiące roku 2011 nie ma, ale pozostało jeszcze kilka tytułów w zapowiedziach "Komedia romantyczna" Wojciecha Tomczyka z udziałem Andrzeja Zielińskiego i Urszuli, Grabowskiej, "Księżyc i magnolię" Macieja Wojtyszki z Marcinem Dorocińskim i Łukaszem Simlatem, "Lekkomyślna kobieta" Agnieszki Glińskiej w roli głównej między innymi Stelmaszczyk. Nie wiadomo jeszcze kiedy nadejdzie czas emisji zwycięskiego spektaklu Festiwalu Dwa Teatry "Kontrym" Marcina Fiszchera z między innymi udziałem Jana Frycza, czy Andrzeja Grabowskiego. 
W powtórkach wypatrzyłam dwa spektakle, których jakimś cudem nie znam i nie mam ich nagranych pośród moich 62 teatrzyków. Cieszy mnie to, chociaż już nagrywać niczego nie mogę. Złośliwość rzeczy martwych, wrednych i nieczułych nie pozwala mi już, od jakiegoś czasu powiększać mojej pięknej kolekcji Teatrzyków Telewizji:(  Widocznie mieć wszystkiego nie można.
Można jednak bez przeszkód cieszyć się poniedziałkowymi wieczorami, nawet jeśli ma to być powtórna wizyta w świecie Igraszek z diabłem, czy w kuchni co to upiór w niej bywa:)

Zmiany zachodzą także w ramówce TVP Kultura.


 Tam akurat nie było się do czego doczepić, ale nowa szefowa weszła w komitywę z TVP 2 i te dwie stację zamierzają się wzajemnie wspierać (oby to nie zaszkodziło Kulturze). Wracają na antenę stałe programy na temat kultury takie jak Tygodnik Kulturalny (ma być także emitowany na Polonii). Będzie także dużo nowości. Jedna z nich to wprowadzenie programu interaktywnego, bez stałej godziny emisji, rytm programów będą dyktować aktualne  wydarzenie nie tylko kulturalne. Po staremu pasmo wieczorne we wtorki będzie należało do Teatru Tv, w poniedziałki, czwartki, piątki  przeznaczone na film (i to nie byle jaki), środa-opera, sobota-animacja (czas emisji godzina 21).

Telewizyjna Dwójka nie chcę być gorsza, i w niej  mają zajść dobre zmiany. 


W nowej ramówce ma być więcej programów na temat kultury. Niedziela 17.15 "Kultura głupcze" oraz magazyn kulturalno-artystyczny WOK-Wszystko O Kulturze (22.30-0.10). Podobnie jak na Kulturze wieczorny program podzielony będzie na pasma: poniedziałki z gwiazdami (22.50), Kino na maksa (środa 21.40), Kocham Kino z wtorku wskakuje w czwartek z godzin bliższych północy na uwaga 21.40!! (no, ktoś się w końcu zorientował łaskawie, że godzina np: 0.15 w środku tygodnia, nie jest najszczęśliwszą godziną na smakowanie ambitnego kina!:), dalej Alibi na Piątek (22.45), Kino Relaks (sobota 22.00), zupełną nowością będzie Studio Filmowe Dwójki (niedziela 0.10). Ech przypomniało mi się Studio Teatralne Dwójki i łza się w oku zakręciła. Oprócz filmów fabularnych, rozmów o kulturze na obu wymienionych stacjach będą miały jeszcze swoje miejsce cykle dokumentalne i reportaże (tvp 2- poniedziałek-piątek 19.15, oraz wtorek 22.45)

Jeśli chodzi o Program 1 Telewizji Polskiej to moją uwagę zwróciła tylko jedna propozycja: nowy talk show "Lubię to" we wtorki o 21.50, w którym to Piotr Kędzierski będzie rozmawiał z pisarzami, filmowcami, aktorami:)

10 komentarzy:

 1. Wyłapuj, wyłapuj, co ważne, bo telewizora prawie nie włączam i przez to przegapiam ważności, które jednak czasem bywają. Szczególnie do teatru wrócę z przyjemnością, bo leży odłogiem. Do pracy wstaję o piątej, to nawet nie piszę, o której się kładę spać.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że to napisałaś, zanotowałam sobie ten nowy program TV:). Też często wstaję o 5.00, więc chyba mi pozostanie Teatr TV i program niedzielny o 17.15.

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie, ale nic niestety nie obejrzę przez kolejnych parę lat...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. czasami jednak żałuję, że nie mam telewizji

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mnie wkurzało, że co lepszy program czy film (lepszy z mojego punktu widzenia) to w środku nocy leci... Dobrze, że powrócił Teatr TV, teraz tylko ja muszę powrócić ze świata tv śniadaniowej i seriali ;-) Kurczę, ja to tak mam, że potrafię wcale nie oglądać tv, albo wsiąkam na pół dnia gapiąc się na mniej lub bardziej wartościowe programy...
  Ostatni wciągnęłam się w seriale medyczne- Chirurdzy i Hawthorne na polsacie, były codzienne o 12-ej i 13-ej, może to były powtórki sezonów (?), dziś nastawiłam... i nie ma ;-( Nie mam gazety z programem (nie kupujemy wcale) i nie wiem, czy będą nadal?
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem zacnie się zapowiada :) A kolekcja Teatrów TV - jestem pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że tym razem teatry będą również obyczajowe i klasyczne. Dość już mam tej martyrologii.
  Szkoda, że filmy (te dobre) są koło północy. Głupi jest pomysł kina nocnych marków, człowiek musiałby się przestawić ze spaniem na dzień.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. chwała telewizji za te zmiany, może w końcu zacznę ją oglądać.

  OdpowiedzUsuń
 9. KSIAZKOWIEC:
  Pozwól, że ukłonie Ci się w pas za to wstawanie o takiej barbarzyńskiej godzinie. Nie ma takiej godziny na moim zegarku! Dobrze, że przenieśli Teatrzyk na ludzką godzinę, także ludzie pracy będą mogli ucztować:)

  VISELL:
  Tobie się także kłaniam! Rany jak Wy to robicie? Ja to bym dostała deprechy. Najwcześniej jak wstawałam to o 7 rano (jak miałam dniówkę),ale to nie było codziennie, albo ok 7.30 przez jakiś czas codziennie. Ta 7.30 nie była zła. Nawet mnie nocnemu markowi bardzo służyła. Ale 5 rano! to NIE!:)

  MONGOMERRY-
  Ach czemuż tak stanowczo i bezkompromisowo!?:))

  MAG-
  Ja bym też żałowała, ale czasem chciałabym mieć na tyle siły, żeby nie oglądać, tak bezmyślnie (a zdarza mi się), a to taki pochłaniać czasu!

  AGNESTO:
  A ja też tak mam, że się wgapiam bezmyślnie. Oglądam seriale, czasem te dobre, ale czasem te słabe. Trudno. Nikt nie jest doskonały:)
  A Chirurdzy to były powtórki i najwidoczniej po wakacjach zmieniła się ramówka. Ja też się rozczarowałam w poniedziałek, że na Kulturze nie było w południe moich ukochanych Szerokich torów:( A na Chirurgów miałam total jazdę, jak na youtubie wciągałam (do 4 sezonu chyba, odcinki są na youtube) i wtedy potrafiłam longiem wciągam po 5, 6 odcinków. Potem te nowsze sezony mogłam tylko na stronach z limitami, a to już nie to samo!

  THE BOOK:
  Ta kolekcja Teatrów ma piękną historię. Te 62 Teatry nagrane zostały przez mojego byłego mężczyznę, dostałam je w ramach prezentu (bez okazji), już kilka lat po naszym rozstaniu (oboje jesteśmy szczęśliwi w nowych związkach), i on po prostu wiedział, że mi te płyty sprawią ogromną radość. To jest mój najcudowniejszy prezent! Potem sama nagrywałam i mam ich razem może z 80, z tym, że tych moich nie liczę, ponieważ nigdy nie nagrywałam płyt do końca i nie zamykałam sesji nagrania, i nie można ich odtworzyć, ani zapisać, ponieważ nagrywarka umarła. Więc tak, jakbym tych Teatrów nie miała:(( Ot inteligencja!!:))

  AGATA ADELAJDA:
  Przeważają zdaję się te obyczajowe, choć tych na faktach też będzie kilka. Faktycznie ostatnie czasy Teatru Tv, to był UPADEK!!Dobrze, że wraca na stare, dobre tory!:))

  SCATHACH:
  Tak to dobre zmiany. Alleluja!Czasem warto:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne zmiany w ramówce. Co prawda ja od dość dawna z telewizora korzystam zdecydowanie rzadko, ale Teatru Telewizji i Tygodnika Kulturalnego staram się nie przepuszczać...
  Dzięki za informacje.

  OdpowiedzUsuń